Ќе бидете заштитени од сите страни.

Проактивен систем за заштита на патниците

Опционалниот проактивен систем за заштита на патниците може да интервенира, доколку дојде до критична ситуација.1) За да ја препознае, тој ги користи информациите од разните системи за возилото и системите за помош и нивните сензори. Доколку се препознае опасност, во зависност од ситуацијата се вршат разни безбедносни мерки за разрешување: Предните појаси се затегнуваат, вратите се заклучуваат, а прозорците, како и панорама покривот се затвораат.1) При опасност од поаѓање одзади се активира високофреквентен трепкач на задните предупоредувачки трепкачи.1

Im Rahmen der Grenzen des Systems.

Затвори
Мени
Затвори мени
Start Video

Достапен во салоните на Volkswagen. Новиот Touareg.

 

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team