Со сопирањето добивате енергија.

Start-Stopp систем

Start-Stopp системот автоматски го исклучува моторот при мирување на возилото, тој работи само тогаш кога тоа е навистина потребно. Штом го тргнете стапалото од куплунгот, моторот се исклучува. Штом го притиснете куплунгот, тој повторно стартува. Од тогаш се вклучува рекуперацијата на енергијата добиена при сопирањето. Со овој принцип, енергијата ослободена при сопирање или движење без користење гориво преку рекуперација генераторот ја претвора во електрична енергија. Таа енергија се зачувува во акумулаторот. Start-Stopp систем и рекуперација на енергија добиена при сопирање: две технологии што Ви заштедуваат енергија, гориво и пари, а Вам значително Ви помагаат.

Затвори
За најдобро искуство при користење на веб-страницата
Оваа страница користи колачиња за најдобро можно корисничко искуство. Продолжувајќи да ја користите нашата страница, вие ја прифаќате употреба на нашите колачиња (основни колачиња). Колачињата што се предмет на задолжително одобрување (аналитички колачиња, функционални колачиња, колачиња за персонализирана содржина) се активираат само по нивното активирање. Ако се согласите да користите колачиња, податоците за идентификација ќе бидат обработени од наши партнери (даватели на колачиња и даватели на ИТ услуги). Одговорна за оваа веб-страница и колачињата е „Порше Македонија ДООЕЛ Скопје”. Дополнителни информации за користените колачиња и нивното деактивирање може да се најдат
Активирајте ги сите колачиња
Затвори мени

Polo.

 
Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team