Поголема ефикасност.

Мотори.

Бензинските мотори за Tiguan работат со TSI технологија и се особено ефективни преку комбинацијата од директно вбризгување на бензин и интелигентната техника на полнење. Исто така TDI моторите со Common-Rail технологија воодушевуваат со штедливост и голема влечна сила. Со згуснување на воздухот кој е потребен за согорување со помош на турбо полначот за издувни гасови не само што се постигнува зголемување на моќноста, туку и се штеди енергија. Во Tiguan Highline можете на пример да се одлучите за моќниот 176 kW (240 КС) TDI агрегат за импресивна подготвеност за перформанси. Моторот заедно со перманентниот погон на сите тркала 4MOTION дава оптимирана тракција на најразлични подлоги. Покрај тоа, благодарение на имплементираната BlueMotion технологија ќе заштедите гориво без да мора да се откажете од динамиката. Кон тоа меѓу другото припаѓаат и повратот на енергија од сопирање и Start-Stop системот.

Затвори
За најдобро искуство при користење на веб-страницата
Оваа страница користи колачиња за најдобро можно корисничко искуство. Продолжувајќи да ја користите нашата страница, вие ја прифаќате употреба на нашите колачиња (основни колачиња). Колачињата што се предмет на задолжително одобрување (аналитички колачиња, функционални колачиња, колачиња за персонализирана содржина) се активираат само по нивното активирање. Ако се согласите да користите колачиња, податоците за идентификација ќе бидат обработени од наши партнери (даватели на колачиња и даватели на ИТ услуги). Одговорна за оваа веб-страница и колачињата е „Порше Македонија ДООЕЛ Скопје”. Дополнителни информации за користените колачиња и нивното деактивирање може да се најдат
Активирајте ги сите колачиња
Затвори мени

Tiguan

 

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team