Мени
Затвори мени
Затвори

Историјата на Golf

Од легендата до демократизација на напредокот

Семеен албум

Golf со повеќе од 33 милиони продадени примероци е бестселерот на Volkswagen. Сега тој и некои од неговите деривати добија модерно ажурирање. Ги прикажуваме избраните бисери од историјата на моделот на компактното возило.

1974 Golf I

1974 Golf I

Концизните елементи на првата генерација - како силуетата со исправен, масивен C столб - претставуваат промена на парадигмата во дизајнот. Клиентите го ценат новиот, компактен дизајн и подобрената понуда за простор, што подолгите патувања ги прави удобни. За време на неговиот период на конструкција од 1974 до 1983, Golf I беше испорачан над 6,99 милиони пати.

1976 CityStromer

1976 CityStromer

Концизните елементи на првата генерација - како силуетата со исправен, масивен C столб - претставуваат промена на парадигмата во дизајнот. Клиентите го ценат новиот, компактен дизајн и подобрената понуда за простор, што подолгите патувања ги прави удобни. За време на неговиот период на конструкција од 1974 до 1983, Golf I беше испорачан над 6,99 милиони пати.

1976 GTI

1976: Golf I GTI

Со неговите 80 kW (110 КС) GTI од старт стана многу омилена икона: спортско возило за секого. Првите бои беа дијамантско сребрена металик и Марс црвена, решетката за ладење ја украсуваа типичниот GTI натпис и црвената рамка. Спортските седишта светеа во познатата карирана навлака.

1979 Cabrio

1979: Golf Cabriolet

Првото отворено возило со цврста рамка за заштита во случај на превртување брзо го продолжи успехот на Бубата кабриолет. Прекар на кабриолетот кој е произведен од Карман во Оснабрик: Корпа со јагоди.

1982 GTD

1982: Golf I GTD

Спортска опрема, турбо мотор и поцврсто подвозје - така се претставува овој спортски модел. Поради неговиот дизел мотор со турбо полнач погонуван од издувни гасови тој важеше за особено штедлив.

1990 Country

1990: Golf II Country

Со неговиот дизајн се грижеше за вчудоневидувачки погледи: Golf Country со повисоко подвозје и авантуристички изглед. Посебни ознаки на претходниот модел на денешните модели на теренско возило и Cross модели: докажаниот синхронизиран погон на сите тркала и посебни бои, како светла сина металик боја.

1991 VR6

1991: Golf III VR6

Новост од третата генерација на компактни класични возила беше попречното вградување на мотор со шест цилиндри. VR6 со неговиот цилиндричен агол од 15 степени создаде хибрид од V мотор и сериски мотор - важеше за најмоќниот мотор на Golf III.

1992 Ecomatic

1992: Golf III Ecomatic

Иновативниот централен составен дел на возилото со моќност од 47 kW беше таканаречениот уред за автоматско исклучување. Тој го исклучува моторот, кога повеќе не е потребен. Возилото со четири врати се сметаше за штедливо: Трошеше помалку од пет литри гориво на сто километри.

2002 R32

2002: Golf IV R32

"R" значи "Racing", бројот 32 се однесува на зафатнината на моторот. Моторот со шест цилиндри и 3,2 литри го погонуваше најмоќниот Golf дотогаш до вистински врвни перформанси. Во внатрешниот простор: спортски седишта и исчеткан алуминиум.

2009 BiFuel

2009: Golf VI BiFuel

Во опремите Trendline и Comfortline, Golf VI може да се добие со BiFuel мотор со 1,6 литри. Тој може да се погонува со течен нафтен гас или бензин и нуди значајно поголем досег од споредлив бензинец.

2014 e-Golf

2014: Golf VII e-Golf

Кон сериската опрема на првиот e-Golf во сериско производство припаѓаат целосни LED фарови и Infotainment системот "Discover Pro". Тој се погонува од електромотор со моќност од 85 kW. Максимален досег: 190 километри.

2014 GTE

2014: Golf VII GTE

Како прв модел од неговата класа, GTE со Plug-In хибриден погон ги соедини најмодерните мотори на согорување и електромотори во едно возило. Покрај тоа Golf VII беше првиот Volkswagen врз основа на модуларната попречна платформа (MQB).

2016 Update

2016: Golf VII Update

Поинтелигентен, побезбеден и поврзан во мрежа: Со ажурирањето на моделот во Golf се воведоа нови системи за помош и нови технологии на мотори. За првпат во светот во компактната класа, опционалниот врвен Infotainment систем "Discover Pro" може да се користи преку управување со гестови.

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team