Систем за помош при одржување на коловозната лента и систем за помош при менување на коловозната лента

Го оживува мртвиот агол

Опционалниот систем за помош при менување на коловозната лента "Side Assist" може да ве предупреди за опасно менување коловозна лента. LED приказ во надворешниот ретровизор ви покажува кога има возило во вашиот мртов агол или кога возило брзо се приближува одзади.¹

Ако сигнализирате промена на коловозната лента, тој пресметува дали некое од нив може да претставува закана за вас поради неговата положба и брзина - и ви го насочува вниманието кон тоа со забележливо трепкање.

Во комбинација со системот за помош при одржување коловозна лента "Lane Assist" тој дополнително може да ви помогне со коригирачка интервенција во управувањето

Системот за помош при излегување од место за паркирање предупредува доколку при излегување од место за паркирање возејќи наназад друго возило ја преминува вашата патека на движење. Ако не реагирате, системот може да ублажи или во даден случај да спречи судир преку интервенција со сопирање.¹

Im Rahmen der Grenzen des Systems Der Fahrer muss jederzeit bereit sein, das Assistenzsystem zu übersteuern, und wird nicht von seiner Verantwortung entbunden, das Fahrzeug umsichtig zu fahren.

Затвори
Мени
Затвори мени
Затвори

Новиот ­ID.7

Новиот ­ID.7

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team