Мени
Затвори мени
Затвори

17.3.2019 Нов Volkswagen T-Roc R Совршена комбинација на перформанси и дизајн

Volkswagen ќе го претстави T-Roc во најмоќната R изведба на Меѓународниот саем на автомобили во Женева. Развиено од Volkswagen R, ова моќно возило располага со неколку импресивни податоци за ефикасноста: четирицилиндричен TSI мотор со капацитет од 2 литри и излезна моќност од 221 kW / 300 КС, како и вртежен момент од 400 Nm. Стандардната комбинација на DSG менувач со 7 брзини и погон на сите тркала, обезбедува одлично забрзување без губење на тракција. Volkswagen T-Roc R може да забрза од 0 до 100 км / ч за 4,9 секунди, додека максималната брзина е електронски ограничена на 250 км / ч.

Спортската опрема (со спуштена суспензија) обезбедува идеално одржување на патот. Прогресивното управување е стандардно и има улога во агилноста на возењето; 17-инчниот систем за сопирање овозможува многу ефикасно запирање на возилото. Профилите на возење вклучуваат специјален тркачки режим, кој гарантира особено спортско искуство во возењето. Овие мерки се надополнети со функцијата за контрола на лансирањето (Launch Control), која обезбедува оптимална влечна сила за време на забрзувањето, а во исто време нуди и максимален вртежен момент со соодветна програма за управување со стабилноста. Функцијата за електронска контрола на стабилноста на ESC може рачно да се исклучи за да се обезбеди особено динамично возење на самата граница.

Спортските карактеристики на T-Roc R се потцртани со непогрешлив дизајн на надворешноста и во внатрешноста. Редизајнираната решетка на ладилникот има полиран сребрен појас од анодизиран алуминиум на долната страна кој ја нагласува целата ширина на возилото. Специфичниот дизајн на браникот е со иста боја како и автомобилот. Светлосните единици во вертикално поставените дневни светла се интегрирани во предниот дел. Задните браници вклучуваат визуелни излези за воздух во горниот дел и "R" дифузор во контрастна боја. Двосистемскиот издувен систем на левата и десната страна е специфичен за модел од R одделението на Volkswagen.

Ентериерот е спортски дизајниран под насоките на R одделот. Логото "R" исто така се прикажува на грбот на седиштата. Кожниот мултифункционален спортски управувач и декоративно шиење во Crystal Grey, исто така, ја покажува својата спортска страна со логото "R".

Новиот кросовер, модел кој врши спој на перформансите и дизајн, се базира наT-Roc, чии 200.000 единици веќе се продадени. Новиот T-Roc R го проширува широкиот опсег на компактен кросовер со решителен спортски модел за индивидуалисти кои придаваат исто толку значење на стилскиот изглед, како и на извонредните возни перформанси.

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team