Нов развој на моќноста

Мотори

Во новиот Golf имате избор од широка палета на мотори: TSI, TDl и TGI* мотори за моќни перформанси со особено ниска потрошувачка. Агрегатите со нивната комбинација од мала зафатнина, турбо полнење и директно вбризгување овозможуваат рамномерно развивање на моќноста. Притоа, кај некои модели го имате и активното управување со цилиндри. Тука цилиндрите автоматски се исклучуваат, штом е потребна помала моќност. Бесшумноста при работењето останува константна.
Важна новина: e-TSI со Mild-Hybrid технологија. Стартерот на генераторот му помага на моторот при поаѓање и при побавно движење. Се користи сопирањето и тркалањето за да се наполни литиумско-јонската батерија. Тоа придонесува и за значително намалување на потрошувачката и на емисиите.

* Се воведува подоцна.

Затвори
За најдобро искуство при користење на веб-страницата
Оваа страница користи колачиња за најдобро можно корисничко искуство. Продолжувајќи да ја користите нашата страница, вие ја прифаќате употреба на нашите колачиња (основни колачиња). Колачињата што се предмет на задолжително одобрување (аналитички колачиња, функционални колачиња, колачиња за персонализирана содржина) се активираат само по нивното активирање. Ако се согласите да користите колачиња, податоците за идентификација ќе бидат обработени од наши партнери (даватели на колачиња и даватели на ИТ услуги). Одговорна за оваа веб-страница и колачињата е „Порше Македонија ДООЕЛ Скопје”. Дополнителни информации за користените колачиња и нивното деактивирање може да се најдат
Активирајте ги сите колачиња
Затвори мени

Новиот Golf

 

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team