Мени
Затвори мени
Затвори

13.1.2021 Новиот Golf повторно омилено возило во Европа

Иконата на Volkswagen со полна брзина го освои целиот пазар на Европа. Минатата година, Golf повторно беше најпродаваниот автомобил со околу 312,000 испораки и минатата година беше најпродаван автомобил во Германија, со околу 133.900 испораки до клиенти.

Golf е Европски Шампион за 2020 како најпродавано возило во Европа

Иконата на Volkswagen со полна брзина го освои целиот пазар на Европа. Минатата годинаGolf повторно беше најпродаваниот автомобил со околу 312,000 испораки и минатата година беше најпродаван автомобил во Германија, со околу 133.900 испораки до клиенти. "Во 2020 година Golf е сеуште точно таму каде што припаѓа, на самиот врв ", вели Ралф Брандстотер, извршен директор на Volkswagen Патнички автомобили.

"Со Golf 8 беспрекорно ја продолжуваме приказната за успехот на претходни генерации на Golf. Автомобилот продолжува да поставува технички стандарди во многу димензии ", рече Брандштатер. "Откако ерупцијата на коронавирусот во пролетта го прекина штотуку започнатото лансирање на пазарот, во втората половина на годината, Golf имаше многу активности. Особено, достапноста на сите важни деривати на моделот, како што се GTI, GTD и GTE, кои го зголемија поттикот на Golf во третиот квартал ", продолжи Брандстатер. Големата побарувачка за хибридни модели исто така придонесе за овој успех. Поради ова, до крајот на годината секој трет Golf беше хибрид. Исто така, можете да видите колку беше динамичен остатокот на годината со фактот што, од приближно 312.000 модели на Golf се испорачани во Европа, околу 179.000 излегоа на улиците само во втората половина на годината.

На крајот од годината, Golf беше далеку на врвот на статистичките податоци за регистрација во Германија, проследен со уште два други модели на Volkswagen - Tiguan и Passat. Нареден конкурентски автомобил беше позициониран дури на четвртото место на продажната листа.

Golf едногласно беше прогласен за најдобар автомобил во компактната класа од страна на германските автомобилски миедиуми и ги доби сите 16 компаративни тестови во списанијата Auto Motor und Sport, Auto Bild и Auto Zeitung. Корисниците се на исто мислење, што го прави Golf број 1 уште еднаш. "Би сакал да им се заблагодарам на сите клиенти кои ни ја дадоа својата доверба. Но, мојата благодарност се упатува и на целиот наш тим кој заврши одлична работа за време на тешките услови на кризата со Covid ", рече Брандштатер.

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team