Мени
Затвори мени
Затвори

10.4.2019 Новиот Passat забележува рекорд уште на своето деби: најпродаван седан на сите времиња

  • Најуспешен модел од средната класа: фабриката на Volkswagen го произведе 30-милионитиот Passat
  • COO Brandstätter: "Од неговото лансирање пред 46 години, 30 милиони возачи имаат доверба во ова возило на Volkswagen
  • 30.000.000-тиот модел е Passat GTE во најновата генерација, со подобрен хибриден погонски приклучок.

На 3 април, Passat го премина рекордниот број од 30 милиони примероци во фабриката во Емден, со што бестселерот постави нов рекорд во својот сегмент: нема друг модел од средната класа и нема други возила на глобално ниво кои биле продадени почесто од Passat. 30.000.000-тиот автомобил - Passat GTE со plug-in хибриден погон и надворешен метален екстериер во Pyrite Silver Metalic - веќе е еден од првите модели во новата еволутивна фаза со детално техничко ажурирање (европските продажби ќе започнат во мај). На 30-тиот милионски Passat ќе се користи како демо и тест возило за меѓународните медиуми во текот на следните месеци.

Ralf Brandstätter, главен оперативен директор (COO) на Volkswagen: "Passat е еден од најважните и најуспешните автомобили на Volkswagen - од неговото лансирање пред 46 години, 30 милиони корисници имаат доверба во ова возило на Volkswagen. Како резултат на тоа, Passat стана еден од светските ѕвезди; автомобил кој денес е толку идеален во Пекинг, како што е и во Берлин, Сиднеј, Јоханесбург или на улиците на Сан Франциско. Во Volkswagen сме горди на овој успешен модел, кој и денес е репер во својата класа."

Д-р Андреас Тостман, член на управниот одбор одговорен за производство за брендот Volkswagen: "Во моментов го произведуваме Passat на три континенти во 10 погони за повеќе од 100 пазари. Тоа го прави Passat вистински глобален бестселер."

Volkswagen го нуди Passat во различни независни верзии, во зависност од континентот. Осмата генерација на европскиот модел ќе биде лансирана на почетокот од оваа година како седан и варијанта со нова техничка поставеност. Благодарение на системот "Travel Assis" - нов IQ.DRIVE систем, за користење на името на Volkswagen за интелигентни системи за возење - Passat е првото возило на Volkswagen кое може да биде делумно управувано со помош на возење по желба и при секоја брзина (0 до 210 км / ч). Новиот модел, исто така, вклучува функции како што се интерактивни IQ.LIGHT - LED матрични фарови и MIB3 инфозабавен модул со апликации со постојан пристап до интернет.

Подобрениот Passat GTE, исто така, ќе биде од особена важност во рамките на моделот, како што е и 30-милионитото возило, хибридните модели што доаѓаат ќе понудат значително повеќе електричен опсег во иднина. Ова во моментов е до 55 км измерено со користење на новиот WLTP циклус, што одговара на околу 70 km според NEDC. Новиот Passat GTE (системски излез од 160 kW / 218 КС) веќе ги достигнува границите утврдени во стандардот за емисии на Euro 6d, кој ќе се применува на новите возила од 2021 година.

Volkswagen започна со производство на првите модели на Passat во својата фабрика во Волфсбург на 14 мај 1973 година, под мотото "Почеток на новата VW ера". Моделот е најавен за комплетно ново семејство на возила што содржат мотори со водено ладење, погон на предните тркала и ултрамодерна шасија со целосен челик. Позициониран како возило од средна класа, Passat беше наследник на VW 1600 (тип 3 со мотор во задниот дел мотори со воздушно ладење и погон на задните тркала). Во текот на 46 години, никој во Волфсбург не можеше да претпостави дека Passat ќе продаде 30 милиони и како таков би ја надминал и легендарната Буба (Beetle)  (21,5 милиони). Заедно со Golf (35 милиони) и Beetle, Passat е еден од трите најпродавани возила на Volkswagen на сите времиња.

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team