Мени
Затвори мени
Затвори

10.7.2023 Volkswagen го откри новиот T-Cross

големо надоградување на успешниот компактен SUV

  • Првични слики и факти за подобрената генерација, која ќе биде лансирана на пазарот на почетокот на 2024 година
  • Подобрениот квалитет на материјалот и целокупниот дизајн на внатрешноста на возилото, како и техничките карактеристики се одраз на повратните информации од клиентите
  • Опционално достапниот систем за помош при патување овозможува полуавтоматско возење

Volkswagen ги презентира првите факти и слики од новиот T-Cross: Автомобилот доаѓа до клиентите со неговиот обновен дизајн, подобрена стандардна опрема, нови технолошки карактеристики и ново дизајниран висококвалитетен ентериер. Препродажбата е планирана да започне во четвртиот квартал на 2023 година. За само четири години, T-Cross зазеде врвна позиција меѓу компактните теренци: околу 1,2 милиони луѓе веќе го избраа овој разновиден Volkswagen. Со просечно произведени 300.000 единици секоја година, T-Cross, кој се нуди и надвор од Европа под имињата Tacqua и Taigun, моментално е еден од најуспешните модели на Volkswagen ширум светот.

Модерен надворешен дизајн и нови, свежи бои. Однадвор, ажурираниот T-Cross е веднаш препознатлив по новиот дизајн на неговиот преден и заден дел со нови интегрирани LED фарови, LED дневни светла и LED задни светла. IQ.LIGHT LED matrix фарови се целосно нов развој на Volkswagen и се нудат за прв пат на T-Cross. Три нови, свежи бои се додадени во палетата на модели: еднобојна Grape Yellow (остра, спортска жолта), Clear Blue Metallic (елегантна и пријателска светло сина) и Kings Red Metallic (живописна, впечатлива црвена).

Нова генерација на инфозабавниот систем и висококвалитетен ентериер. Централниот елемент во внатрешноста на новиот T-Cross е самостојниот инфозабавен дисплеј. Стандардниот екран на допир мери 8 инчи (20,3 см) преку дијагоналата; врвната верзија има 9,2-инчен дисплеј со дијагонала од 23,4 cm. Дополнително, сите верзии на пет седишта со четири врати сега стандардно ќе бидат опремени со дигитални инструменти. Инструмент таблата во T-Cross, исто така, претрпе целосен редизајн: како и кај поголемите модели на VW, инструмент таблата се карактеризира со меко обложени и значително поквалитетни површински материјали. Истото важи и за облогите на предните врати на верзиите Style и R-Line. Стандардно има рачен систем за климатизација, а како опција е достапен автоматскиот клима уред Air Care Climatronic со лизгачи на допир со заднинско осветлување.

Добро обмислен и променлив, транспортот на е-велосипеди сега е возможен. T-Cross отсекогаш имал еден од најпространите и најразновидните ентериери од сите компактни теренци. Импресионира со докажаниот оперативен концепт, добро уредениот простор за најмногу пет лица, задната клупа која може надолжно да се помести за 140 mm и исклучително флексибилниот багажен простор. Кога сите седишта се зафатени, T-Cross нуди капацитет на багажниот простор од 385 до 455 литри кога е натоварен до висината на задната клупа. Кога задното седиште на клупата е преклопено (поделено 60:40), ова создава рамна товарна површина со простор до 1.281 литри (натоварено до висината на потпирачите за грб на предните седишта). Совозачкото седиште може дополнително да се преклопува стандардно од нивото на опременост Life и нагоре. Максималната достапна должина на товарниот простор од задниот до предниот дел изнесува 2.398 mm и овозможува складирање на сè - од даски за сурфање до параглајдери.

Volkswagen, исто така, го зголеми оптоварувањето на кровните носачи на T-Cross за значителна разлика: од 55 на 75 kg. Овие дополнителни 20 kg го зголемуваат максималното оптоварување што може да делува вертикално на опционалната демонтажна влечна кука. Затоа, новиот T-Cross нуди поголем капацитет за влечење тешка приколка. Во исто време, се зголемува максималната дозволена тежина на велосипедите што може да се превезуваат на носач поставен на влечната кука - нешто што е особено важно за транспорт на е-велосипеди.

Travel Assist нуди значително подобрена удобност. Новиот T-Cross е едно од малкуте возила во својата класа во светот што опционално е опремено со систем за помош при патување за поголема надолжна и странична контрола на возилото. Во зависност од сообраќајот и дозволената брзина, T-Cross може да ја контролира брзината на возилото со автоматско забрзување и сопирање. Во рамките на ограничувањата на системот, " Travel Assist" може да вклучи и ограничувања на брзината, свиоци и кружни текови во контролните интервенции. Во исто време, Lane Assist може да помогне да се задржи возилото во неговата лента. Новиот T-Cross може автоматски да врши операции за запирање и тргнување кога е опремен со DSG.

LED фарови, LED задни светла и "Digital Cockpit" како стандард. Значително надградената основна верзија на T-Cross сега ќе вклучува функции како што се новите LED фарови (наместо халогени), нови LED групи задни светла, мултифункционална камера, динамичен дисплеј за патни знаци, дигитален кокпит и нов слободно стоечки инфозабавен дисплеј за сите верзии. Следниот чекор е верзијата Life, која вклучува, на пример, нови 16-инчни алуминиумски тркала и кожен мултифункционален волан. Најдобрите верзии се пакетите со спецификации Style (за поголема елеганција) и R-Line (со спортски акценти). Новите модели T-Cross се придвижувани од добро познатите, ефикасни TSI мотори од Volkswagen.

Достапност на новиот T-Cross. Претпродажбата и активирањето на онлајн конфигураторот за новиот компактен теренец ќе започне во четвртиот квартал на 2023 година. Лансирањето на пазарот за дилерите ќе започне во првиот квартал на 2024 година. И покрај големите подобрувања, новиот T-Cross сепак ќе се нуди за многу привлечна основна цена.

Производството на бестселерот во сегашната верзија е веќе распродадено на многу европски пазари за 2023 година. Новите возила што клиентите на Volkswagen ги конфигурираат и нарачуваат по конечната продажба врз основа на актуелниот модел веќе ќе бидат дел од новата генерација на T-Cross кога ќе бидат испорачани во првиот квартал од 2024 година. Затоа Volkswagen рано им го дава на увид на клиентите и медиумите ова големо надоградување на T-Cross.

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team