Мени
Затвори мени
Затвори

Новиот целосно електричен ID.5

  1. 1.

    Прикажаните возила се опремени со дополнителна опрема. Gehe zurück

Новиот целосно електричен ID.5

  1. 1.

    Прикажаните возила се опремени со дополнителна опрема. Gehe zurück

Елегантната форма на ефикасноста

Со моќни е-перформанси и одлична силуета, новиот ID.5 создава модерна симбиоза на SUV и купе. Ажурирање се врши "Over-the-Air" и е подготвен да ја редефинира електричната мобилност.

Елегантен дизајн на купе

ID.5 импресионира со облик кој гледа напред, кој ги комбинира силните страни на SUV со аеродинамична силуета на купе - без никакви компромиси.

Повеќе за Дизајн

Паметно полнење и опсег од 389 - 532 km1

Со стандарден нето капацитет на батеријата од 77 kWh за опсег од 389-532 km1, ID.5 не само што брзо се полни - со до 135 KW (DC) - туку и паметно ја зачувува батеријата.

Повеќе за паметното полнење

Пространост во дизајнот на внатрешноста

Интелигентно и великодушно дизајнираниот ентериер на отворен простор ви дава поголема слобода и простор за она што е важно за вас.

Повеќе за внатрешноста

Надворешност

IQ.LIGHT

Појави се во врвна светлина

Дури и на прв поглед кај ID.5 се забележува вистинскиот белег: иновативниот IQ.LIGHT. Matrix технологијата овозможува долгорочно возење со долго светло без да се заслепуваат другите учесници во сообраќајот. Елегантна светлина се протега помеѓу LED матричните фарови и логото на Volkswagen. Она што остава впечаток напред, не треба да недостасува одзади: пакетот ги вклучува опционалните 3D LED задни светла со анимирани стоп светла и интегрирани динамични трепкачи, кои го покажуваат правецот со тековни движења на светлото.

Панорамски стаклен покрив

Небесни Погледи

Со огромната стаклена површина која се протега речиси по целата ширина на покривот, опционалниот панорамски стаклен покрив сам по себе го привлекува вниманието. Уште поубав: непречен поглед кон небото. Затемнетото стакло обезбедува и пријатни температури. Ролетната за сонце, која лесно можете да ја контролирате со гласовна контрола, ве штити од силно сонце. Кажете "Здраво ID, покажи ми ги ѕвездите" и слепите ќе се отворат.

Кука за прилолка

За сите кои сакаат да направат разлика

Не сакате да правите ништо кога сте во движење? Опционално достапната кука за приколка, која електрично се врти со притискање на копче, создава повеќе простор за она што ве води во текот на денот. Дизајниран за товари до 750 kg (некочено) или до 1.000 kg (со сопирање), можете да транспортирате многу со вашиот ID.5, како приколка за коњи или кајак. Ако влечењето на приколката не е потребна во моментот, таа исчезнува под браникот во само неколку едноставни чекори.

Добијте своја слика од ID.5

Внатрешност

Амбиентално осветлување

Светло за речиси секое расположение

Дајте му на вашиот ID.5 повеќе личност. Изберете од десет стандардни бои (30 бои се опционални) и оставете ја внатрешноста нежно да свети. Меѓу другото, контролната табла, фиоката за мобилни телефони и вратите. Без разлика дали станува збор за поладно или потопло осветлување - зависи од вас.

AR Head-up-Дисплеј

Водечка навигација

Во ID.5 внимавате на она што е важно. Опционалниот head-up дисплеј со проширена реалност проектира важни информации директно во видното поле на шофершајбната. Благодарение на технологијата за проширена реалност, можете да ја видите навигацијата на патот токму онаму каде што треба да возите или да свртите. На овој начин, пристигнувате порелаксирано на вашата дестинација без да го тргнете погледот од патот.

Технологија

Travel Assist со податоци од рој

Ве следи. А другите на далечина.

Со опционалната "Помош за патување со рој податоци" имате исклучително корисен асистент за возење на бродот.

"Помош за патување со податоци за рој" може да ве држи во лента, растојанието до возилото напред и максималната брзина што сте ја поставиле.

Меѓу другото, користи адаптивно водење по лента. Ова активно го задржува возилото на средината на лентата. "Помош за патување" се прилагодува на вашиот стил на возење и исто така може да вози понатаму налево или надесно во вашата лента наместо точно во средината.

Дополнително, "Помош за патување со податоци за рој" на автопатот може активно да ве поддржи и при менување ленти на автопатот. Предуслов за споменатите функции е "Помош за патување со податоци за рој" да ги препознава границите на лентата од двете страни.

Доколку се достапни податоци за ројот, т.е. податоци за возење од неколку возила во близина, "Помош за патување со податоци за рој" треба да се потпре само на препознаена граница на лента за да остане во лента, на пример на селски патишта без ознаки на лента во средината. 

Дополнително, "Travel Assist with Swarm data" има предвидлива контрола на патувањето и помош при свиоци. Брзината на возилото може да се прилагоди на применливите ограничувања на брзината и текот на патот (кривини, кружни текови, итн.).

Over-the-Air-Ажурирање

Wegweisend. Und up-to-date.

Ажурирањата ја зголемуваат функционалноста на дигиталните системи во вашиот ID.5. Благодарение на надградбите "Over the air", тој може автоматски да ги ажурира преку ноќ, на пример, штом ќе го потврдите ажурирањето на вашиот систем за инфозабава. На овој начин сте во тек со вашиот ID.5 и опремени со нови функции во вашето возило.

"Park Assist Plus со функција на Меморија"

Вашата лична служба на камериер

Ако се одлучите за "Park Assist Plus со мемориска функција", можете да го научите вашиот ID.5 многу индивидуални маневри за паркирање. На пример, да паркирате во паркинг или гаража. Треба само еднаш да ја паркирате вашата ID.5 и да го зачувате процесот на паркирање. Вашиот ID.5 потоа може самостојно да го повтори научениот маневар за паркирање. Се што треба да направите е да го следите процесот.

Со опционалниот асистент за паркирање "Park Assist Plus", вашиот ID.5 не само што може да ви каже дали паркинг просторот е доволно голем кога возите покрај вас - исто така ќе паркира и за вас.

До брзина од 40 km/h, "Park Assist Plus" постојано бара соодветни паралелни места за паркирање. До брзина од 20 km/h, исто така бара нормални паркинг места. Откако ќе се одлучите за едно од пронајдените места за паркирање, започнете со процесот на паркирање. "Park Assist Plus" може да го изврши соодветниот маневар за паркирање за вас. Сè што треба да направите е да го следите процесот на паркирање и да интервенирате доколку е потребно.

Но, "Park Assist Plus" може да направи уште повеќе. Може да се повлече и од паралелни паркинг места. Може да ви помогне и при неуспешен маневар за паркирање со завршување на процесот за вас.

е-Звук/возачко искуство

Овој автомобил звучи ново

Колку е тивок електричниот автомобил целосно зависи од возилото. За да го направите сообраќајот на патиштата побезбеден, вашиот ID.5 е потивок одвнатре до брзина од 30 km/h и може да се слушне малку појасно однадвор. Така минувачите полесно забележуваат. Футуристичката композиција го нагласува вашиот визионерски идентитет и во исто време служи како вештачки генерирана бучава при возење, што ги прави речиси бесшумните електрични погони акустички препознатливи за минувачите и луѓето на велосипедот.

 

 

Возење

Одржливи перформанси за уживање во возењето

ID.5 гарантира дека речиси секое патување е возбудливо. Бидејќи неговиот електричен мотор ја развива својата моќ динамично и со целосен вртежен момент уште од самиот почеток. И ве носи голем чекор напред на патот кон помалиот јаглероден отпечаток.

Технички податоци на ID.5

ID.5: Максимална моќност, моќност од 30 минути, максимална моќност на полнење, големина и опсег на батеријата (WLTP) на прв поглед.

Технички податоци ID.5 Pro
максимални перформанси 128 kW / 174 PS
30-Минутни-Перформанси* 70 kW / 95 PS
максимална моќност на полнење AC/DC 11 / 135 kW
големина на батеријата 77 kWh
Опсег (WLTP) 389 - 532 km

* За електрични возила, мора да се наведе номиналната континуирана моќност (максимум 30-минутна моќност) за електричните мотори. Поради оваа причина, номиналната континуирана моќност секогаш се наведува на понудите, договорите за купување и документите. Максималната моќност (највисока корисна моќност за електричните мотори) покажува колку моќност (киловати) може привремено да се стави на располагање.

Технички податоци ID.5 Pro Performance
максимални перформанси 150 kW / 204 PS
30-минутни изведби* 70 kW / 95 PS
максимална моќност на полнење AC/DC 11 / 135 kW
големина на батеријата 77 kWh
Опсег (WLTP) 389 - 532 km

* За електрични возила, мора да се наведе номиналната континуирана моќност (максимум 30-минутна моќност) за електричните мотори. Поради оваа причина, номиналната континуирана моќност секогаш се наведува на понудите, договорите за купување и документите. Максималната моќност (највисока корисна моќност за електричните мотори) покажува колку моќност (киловати) може привремено да се стави на располагање.

Технички податоци ID.5 GTX 4MOTION
максимални перформанси 220 kW / 299 PS**
30-минутни изведби* 77 kW / 105 PS
максимална моќност на полнење AC/DC 11 / 135 kW
големина на батеријата 77 kWh
Опсег (WLTP) 381 - 508 km

* За електрични возила, мора да се наведе номиналната континуирана моќност (максимум 30-минутна моќност) за електричните мотори. Поради оваа причина, номиналната континуирана моќност секогаш се наведува на понудите, договорите за купување и документите. Максималната моќност (највисока корисна моќност за електричните мотори) покажува колку моќност (киловати) може привремено да се стави на располагање.

** Максималната моќност одредена според UN-GTR.21, која може да се повика најмногу 30 секунди.

Моќта достапна во индивидуалната ситуација на возење зависи од променливи фактори како што се надворешната температура, температурата, статусот на полнење и климатизација или физичкото стареење на високонапонската батерија. Достапноста на максималната моќност бара особено температура на високонапонската батерија помеѓу 23-50°C и состојба на полнење на батеријата > 88%. Отстапувањата, особено од горенаведените параметри, може да доведат до намалување на перформансите или дури и до недостапност на максималните перформанси. Температурата на батеријата може индиректно да се влијае до одреден степен преку стационарната функција за климатизација и, меѓу другото, состојбата на полнење во возилото може да се прилагоди. Моќта што е моментално достапна е прикажана на екранот за километражата на возилото. Со цел да се задржи употребливиот капацитет на високонапонската батерија што е можно подобро, препорачуваме да поставите цел за полнење од 80% за батеријата за секојдневна употреба (може да се префрли на 100% пред далечни патувања, на пример).

Конфигурирајте вашиот нов ID.5

Можете да го конфигурирате вашето возило од соништата според вашите потреби - има по нешто за секого во линиите на опрема Volkswagen ID.5. Можете да го составите вашиот сопствен ID.5 во само неколку чекори: од менувачот и моторот до бојата, внатрешните делови и додатоците што ви го олеснуваат и ви го олеснуваат животот на патот.

Полнете дома со ID.Charger

Ѕидна кутија за вашиот дом: ID.Charger

Со ID.Charger ја имате можност за полнење дома. Така, можете да влезете во вашиот наполнет ID.5 наутро и да го започнете денот полни со енергија. Полнете додека спиете. ID.Charger е достапен во три верзии со зголемена поврзаност и интелигенција. Доколку е потребно, тој е достапен и со WLAN, 4G и вграден мерач на електрична енергија. Интелигентните функции на ID. Charger Connect и Pro се во ID на We Connect преку We Charge aпликацијата која овозможува контрола на сите функции.

Инсталирањето е исто така направено што е можно попријатно за вас со услугата за инсталација - од бесплатна онлајн претходна проверка до склопување. Накратко: сè е опуштено од еден единствен извор. Можете да го нарачате вашиот ID. Charger со услугата за инсталација директно од вашиот Volkswagen дилер.

Полнете во движење со We Charge

Полнење поедноставено

Отсега не треба да се грижите толку за многу работи. Со We Charge, имате пристап до една од најголемите и најбрзо растечките мрежи за полнење низ Европа, вклучувајќи ја и целата мрежа за брзо полнење IONITY. За ова, ID возачите можат да избираат од атрактивни тарифи за наплата за повремени до чести возачи и да имаат корист од ексклузивните ценовни предности. Тарифите за наплата и бесплатната картичка за полнење може да се купат со користење на ID-то на We Connect. App10 може да се нарача.

 

Дознајте повеќе за We Charge овде

Поврзување

Повеќе од битови и бајти

Понудите за поврзување од Volkswagen ви даваат поголема удобност, безбедност и забава. Поврзувањето на вашиот ID.5 со интернет и вашиот паметен телефон ве носи порелаксирано до вашата дестинација - се што треба да направите е да возите сами.

Повеќе за поврзување

Неговите 5 ѕвезди ви даваат мир на умот.

Вашата безбедност на патот е важна грижа за Volkswagen. Ова се рефлектира во оценката со 5 ѕвезди на ID.5 во тестовите на Euro NCAP. Новите возила се проверуваат за безбедност. Тие се засноваат на четири важни области: заштита на патниците за возрасни, заштита на патниците за деца, заштита на ранливите учесници во сообраќајот и системи за помош на возачот. Со своите 5 ѕвезди, а со тоа и највисоката оцена*, ID.5 е еден од најбезбедните автомобили во својата класа.
* Извор: Euro NCAP, од 2021 година. Повеќе информации http://www.euroncap.com

Disclaimer ID.4/ID.5 UNECE (MK):

Поради моменталната ситуација со снабдувањето со полупроводници и постојната база на нарачки, претпоставуваме дека нема да можеме да ги испорачаме ID.4 Pro 4Motion, ID.4 GTX и ID.5 GTX пред првиот квартал од 2024 година. Според нашите тековни планови, ние веќе ќе го произведуваме ID.4/ID.5 во неговата понатамошна развиена верзија. Како резултат на тоа, во моментот на вашата испорака, веќе нема да можеме да го испорачаме возилото прикажано во конфигураторот или договорот на денот на вашата нарачка, туку веќе дополнително развиениот модел на ID.4/ID.5. Како дел од овие случувања, можни се следните промени за ID.4 Pro 4Motion, ID.4 GTX и ID.5 GTX: зголемување на максималната електрична моќност, Забелешка: Ова може да резултира со повисока категорија за осигурување; подобрување на вредностите на забрзување; Подобрување на максималниот електричен опсег (WLTP); Подобрување на моќта на полнење во kW за еднонасочно полнење; материјалот за преслекување на кожните волани на ID. можно е да се замени со висококвалитетна реплика на кожа.

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team