Затвори мени

100% теренско возило 100% електрично Новото ID.4

 

Создаден за големи работи

Целосно нов концепт за простор, кој ви подарува слобода. Електричен перформанс, кој воодушевува. И интуитивен комфор при ракување, кој прави сè да биде поедноставно. Новото ID.4: силно како теренско возило, издржливо како ID.

Поддржано, поврзано во мрежа и отвора нови можности

Струјата ве движи

Наутро удобно возење до канцеларија, претходно брзо носење на децата на училиште и навечер враќање назад - со полнење на батеријата во принцип тоа не е проблем¹⁾. 52 kWh нето содржина на енергија во варијантата на опрема Pure и 77 kWh нето содржина на енергија во варијантата на опрема Pro ви стојат на располагање за избор, со до 125 kW (Pure) и до 150 kW (Pro) максимална ефикасна излезна моќност.

e-технологија

Опрема за приколка

Овозможена за вашата опрема

За вашето е потребна дополнителна опрема? Треба деловно да транспортирате одредена количина? Тоа воопшто не е проблем за ID.4: Опремата за приколка која може да се добие по желба е дизајнирана за товар до 750 kg (без сопирачки) односно 1000 kg (со сопирачки)4). Доколку моментално не ви е потребна опремата за приколка, можете да ја склопите со неколку рачни зафати под браникот, така што повеќе нема да биде видлива.

Koмфор

Панорама покрив

Небески погледи

Со огромната стаклена површина, која ја достигнува скоро целата ширина на покривот, опционалниот панорама-стаклен покрив веќе самостојно привлекува погледи. Уште поубаво: слободниот поглед кон небото. Покрај тоа има затемнето стакло за пријатна температура. Од силната сончева светлина штити ролетната за сонце, која на пример можете многу удобно да ја ракувате со говорно користење. Изговорете "Здраво ID., покажи ми ги ѕвездите" и ролетната ќе се отвори.

Koмфор

 

Во вашиот VW продажен салон Направете тест возење на ID.4 сега

Електричната мобилност мора да се самостојно да ја искусите за да можете да си создадете сопствена слика од чувството за време на возењето. Сега можете да направите тест возење на целосно електричното ID.4 во вашиот VW продажен салон.

Варијанти на опрема

Напомени за моќноста на моторот

Во Австрија кај електрични возила мора да биде наведена номиналната моќност (највисоката 30-минутна моќност во kW) за електромотори. Кај ID.4 таа изнесува 70 kW (95 КС).

Максималната излезна моќност на ID.4 Pro Performance изнесува 150 kW (204 КС). Кај ID.4 Pure максималната излезна моќност изнесува 109 kW (148 КС), кај ID.4 Pure Performance 125 kW (170 КС).

Пакети на опрема на ID.4

Infotainment пакет
 • Навигациски систем "Discover Pro"
 • Телефонски интерфејс "Comfort" со функција за индуктивно полнење
Infotainment пакет Plus
 • Навигациски систем "Discover Pro Max" со 12-инчен дисплеј
 • Телефонски интерфејс "Comfort" со функција за индуктивно полнење
 • Augmented Reality Head-Up дисплеј
Design пакет
 • Осветлена лента меѓу фаровите
 • Затемнети странични задни стакла и задно стакло
 • Динамично регулирање на долгото светло "Dynamic Light Assist" за LED-Matrix фарови
 • LED-Matrix фарови со автоматско вклучување на долгото светло, светло за лоши временски услови и функција за поздравување
 • 3D-LED задни светла со динамични трепкачи
Design пакет Plus
 • Осветлена лента меѓу фаровите

 • Затемнети странични задни стакла и задно стакло со заштита од топлина и акустично стакло
 • Динамично регулирање на долгото светло "Dynamic Light Assist" за LED-Matrix фарови
 • LED-Matrix фарови со автоматско вклучување на долгото светло, светло за лоши временски услови и функција за поздравување
 • 3D-LED задни светла со динамични трепкачи
 • Панорама покрив

Основни информации на ID.4

Modell ID.4 Pure ID.4 Pure Performance ID.4 Pro Performance
Max. Leistung 109 kW (148 PS) 125 kW (170 PS) 150 kW (204 PS)
Batterie 52 kWh 52 kWh 77 kWh
Beschleunigung (0 - 100 km/h) 10,9 Sek. 9,0 Sek. 8,5 Sek.
Reichweite (lt. WLTP bis zu) 346 km 346 km 522 km

Наскоро достапно и како ID.4 GTX со 225 kW (306 КС) со погон на сите тркала.

е-Технологија

Моќност & досег

Струјата ве движи

Наутро удобно возење до канцеларија, претходно спортски активности и после работа веднаш со целосна опрема на викенд излет - со ID.4 тоа не е проблем¹⁾.Кај ID.4 Pro Performance на располагање ви стои батерија со 77 kWh нето содржина на енергија на батеријата и обем на досег во пракса од 360-510 km¹⁾ како и максимална излезна моќност од 150 kW со Performance ажурирање.

ID.4 како Pure и Pure Performance располага со батерија со 52 kWh нето содржина на енергија на батеријата. Максималниот досег (WLTP) изнесува 346 km¹⁾.

Полнење

Целосно снабдување со струја за полнење

Предноста на електричните возила: Полнењето е возможно скоро секаде. Дома полнете со наизменична струја (AC) на домашната приклучница или на опционална ѕидна кутија за полнење. Многу јавни станици за полнење на бензински станици и автопати дополнително нудат брзо полнење со еднонасочна струја (полнење со DC). Овде можете во варијантата Pro да полните со до 125 kW. 

Погон

Целосна моќност пред вас

Секое црвено светло на семафор е нов старт, при кој ќе почувствувате целосно нов вид задоволство при возењето. Затоа што електромоторот на ID.4 забрзува од почеток динамично и со целосен вртежен момент. На тој начин со моделите базирани врз Pure Performance со 125 kW максимална излезна моќност за само 9,0 секунди ќе стигнете од 0 на 100 km/h. Кај моделите базирани врз Pro Performance со 150 kW максимална излезна моќност за само 8,5 секунди ќе стигнете од 0 на 100 km/h. Без менување степени, без задоцнување - едноставно тргнете и почувствувајте ја возбудата.

e-Sound

Овој автомобил звучи како нов

Колку тивок е електричен автомобил, целосно зависи од возилото. За да се направи побезбеден градскиот сообраќај, вашиот ID.4 при брзина од 30 km/h се слуша потивко однатре и малку појасно однадвор. На тој начин полесно може да го забележат пешаци. Футуристичката композиција го нагласува вашиот визионерски идентитет и истовремено служи како вештачки произведен шум на возилото, кој скоро бесшумните електрични погони ги прави звучно препознатливи за пешаци и лица на велосипед,

Топлинска пумпа

Со голем досег: топлинската пумпа во ID.4

Во новото, целосно електрично ID.4 опционална топлинска пумпа се грижи за енергетски ефикасно загревање на внатрешниот простор. За тоа е потребна мала количина на струја од батеријата.

Дознајте повеќе

Дизајн

Надворешност

Функција во нејзината најубава форма

Урбано теренско возило со великодушен концепт на дизајн и круг на вртење на мало возило: Новото ID.4 покажува, колку може да биде привлечна електричната мобилност. Со совршени 18-инчни* или опционални 19-инчни до 21-инчни фелни од лесен метал, кровна шипка за дополнителен багаж, внатрешни рачки на вратите за подобрена аеродинамика, опционални 3D-LED задни светла со динамични трепкачи и дополнителна сосема посебна врвна карактеристика: опционална светлосна линија, која се протега напред и назад до новооформеното лого на Volkswagen.

* Ќе се претстави подоцна.

Внатрешност

Добредојдовте во отворен простор

Внатрешноста на новото ID.4 е толку интелигентно и великодушно опремена, што вам и на вашето семејство ви нуди импресивно чувство за простор.  Тоа ќе го забележите уште при влегувањето: Голема слобода за нозете, средишна конзола која варијабилно се оформува и удобни седишта, по избор со електрично поставување и мемориска функција. Кон тоа централен дисплеј на допир со големина до 30,5 cm (12 инчни), како и повеќефункциски управувач со ракување на допир и повратен одговор со вибрации. Амбиенталното осветлување во вашите избрани бои го нагласува Lounge карактерот. Заедно со опционалниот панорама покрив ќе уживате во опуштено возење.

Амбиентално осветлување

Светло за секое расположение

Дадете му на вашиот ID.4 повеќе карактер. Изберете од десетте сериски бои (опционално можни се 30 бои) и нежно осветлете го внатрешниот простор. Меѓу другото контролната табла, преградата за мобилен телефон и вратите. Без разлика дали се работи за поладно или топло осветлување - го имате во рака.

Поздрав

Лично ве поздравува

Новото ID.4 може да ве препознае. Штом му се приближите со вашиот клуч за возилото заедно со опционалниот систем за затворање и стартување без клуч "Keyless Access", автомобилот светнува со неговите опционални IQ.LIGHT - LED-Matrix фарови за да ве поздрави. За да го одите до вашето возило и повторно да ја најдете вратата од домот, функцијата "Leaving home" и "Coming home" ви го осветлува патот со проекција на светло. Интерактивното ID. Light ви посакува добредојде, пред децентен звук при стартување да ве инспирира да тргнете веднаш. Доколку потоа повторно го напуштите вашето ID.4, вашето ID.4 ве поздравува со светлосен знак и звук.

Дизајн на бои

Едноставно незаменливо

Новото ID.4 преку опционалниот пакет за надворешност Exterieur Style ви нуди многу простор за играње за да свети и надворешно, на пример во вашата омилена боја. Она што е посебно: Опционалниот металик лак по ваши избор се соединува со црн покрив, сребрени кровни рамки и C столб. Сигнатура во боја, која игра со контрастот. Токму како и самото ID.4.

Комфор

Панорама покрив

Небески погледи

Со огромната стаклена површина, која ја достигнува скоро целата ширина на покривот, опционалниот панорама-стаклен покрив веќе самостојно привлекува погледи. Уште поубаво: слободниот поглед кон небото. Покрај тоа има затемнето стакло за пријатна температура. Од силната сончева светлина штити ролетната за сонце, која на пример можете многу удобно да ја ракувате со говорно користење. Изговорете "Здраво ID., покажи ми ги ѕвездите" и ролетната ќе се отвори.

Augmented-Reality-Head-up дисплеј

Иновативна навигација

Во новото ID.4 имате преглед на сè што е важно. Опционалниот Augmented-Reality-Head-up дисплеј проектира важни информации директно во видното поле на ветробранското стакло. Благодарение на Augmented Reality технологијата, ќе ја гледате навигацијата на коловозот токму на она место, каде мора да возите по должина или да завртите. До целта ќе стигнете поопуштено, без да го тргнете вашиот поглед од патот.

ID. Light

Јасна комуникација

Со помош на ID. Light, вашето ID.4 комуницира и визуелно и заедно навигацискиот систем помага да стигнете до целта поопуштено. Автомобилот ве поздравува и ви интерпретира напомени од Infotainment системот и од системите за помош како светлосни сигнали, кои поопуштено ве водат низ сообраќајот. Доколку го користите говорното ракување, преку ID. Light ќе добиете повратна порака на вашиот глас. А кога го напуштате ID.4, ID.Light, ќе ве испрати со поздрав - со светлосен знак.

Јазичен систем за помош

Кажете му на вашето ID.4 „Здраво“

При возење повеќе не го губете вниманието на копчиња и прекинувачи. Задржете го погледот на патот и управувајте сосем едноставно преку интуитивното говорно ракување, на пр. со радиото, опционалниот навигациски систем или вашиот телефон. Едноставно кажете "Здраво ID." - и системот ќе ве разбере.

Keyless Access

Комфорно влегување

Благодарение на "Keyless Access" кој може да се добие по желба ID.4 го препознава и вашиот клуч за возилото во вашата чанта и се отвора, штом ја приближите вашата дланка до рачката на вратата. А благодарение на опционалниот "Easy Open & Close" систем доволно е мало движење со стапалото под задниот дел на возилото и електричната задна врата ќе се отвори или затвори. Гледате: Со иновативните технологии многу работи се поедноставни.

Опрема за приколка

Овозможена за вашата опрема

За вашето е потребна дополнителна опрема? Треба деловно да транспортирате одредена количина? Тоа воопшто не е проблем за ID.4: Опремата за приколка која може да се добие по желба е дизајнирана за товар до 750 kg (без сопирачки) односно 1 000 kg4) (со сопирачки). Доколку моментално не ви е потребна опремата за приколка, истата можете да ја склопите со неколку рачни зафати под браникот за да биде видлива.

Видео упатства за ID.4 

 

Тимот за обуки на Volkswagen Австрија ви ги претставува најважните врвни карактеристики и начини на функционирање на VW ID.4 во кратки упатства.

Уште повеќе преку ID.4

ID.4 ги импресионира со неговиот интелигентен, моќен изглед. Возачот, совозачот и гледачите.

ID.4 Карактеристики

IQ.DRIVE

Назад кон прегледот

Конективност

Назад кон прегледот

Конективност

Infotainment

Грижа за клиенти Сервис за вашиот електричен автомобил

На оваа страница ќе најдете корисни информации околу темата одржување и сервис за вашето ID.4. Овде ќе дознаете повеќе на пр. За тоа кога мора да одите на сервис или прочитајте повеќе за опсегот на сервисирање.

Подготвени сте за електрична мобилност?

Преземање во Google Play Store

Преземање во App Store

 

Со нашата нова апликација Volkswagen EV Check можете да го анализирање начинот на возење и да дознаете, дали сте подготвени за електрична мобилност - и кое електрично возило од Volkswagen најдобро ви одговара.

Вашиот личен профил ви прикажува како би било, на пример да го возите новото ID.4, колку далеку можете да стигнете, колку ќе ве чини, каде се наоѓа најблиската станица за полнење и колку долго трае полнењето.

ID.4 можете да го откриете и со апликацијата преку Augmented Reality. Звучи како научна фантастика. Но веќе денес е реалност. Едноставно пробајте.

Неговите 5 ѕвезди ви даваат безбедност.

При Euro NCAP тестирањето се проверуваат нови возила на потешкиот начин: со тестови за судир, но исто така и многу други испитувања, кои ја проверуваат активната и пасивната безбедност. Тоа е утешително, затоа што ID.4 располага со 5 ѕвезди и со тоа со најголемата вредност.* Со тоа припаѓа кон најбезбедните автомобили на неговата класа.* Quelle: Euro NCAP, weitere Informationen http://www.euroncap.com

Hoppla!
Ihr Browser scheint nicht aktuell zu sein. Eventuell funktioniert unsere Webseite nicht optimal. Die meisten Browser (nicht jedoch MS Internet Explorer 11 & älter) funktionieren dennoch problemlos.

Wir empfehlen Ihnen ein Update Ihres Webbrowsers!
Die jeweils neueste Version kann überall im Internet ein gutes Erlebnis sicherstellen.

Danke für Ihren Besuch und viel Spaß,
Вашиот Volkswagen Team